Относно За Нас Партньори Последни статии Цени Контакти Вход

Съдържание на статията



Звукоизолацията от въздушен шум има за цел да възпрепятства предаването на шум през въздушна среда между съседни помещения. Все пак природата на звука е трептене на молекулите на въздуха, следователно където има въздух, има и звук. Типичен пример за това са работата на различни агрегати или човешки говор. 


При продължително излагане на шум е установено че той влияе на почти всички органи и системи на човешкия организъм, и оказва вредното си въздействие, като причинява:

  • на централната нервна система - нервна преумора, психични смущения в паметта, раздразнителност;
  • на вегетативната нервна система - усилен тонус, който може да доведе до редица сърдечни, циркулаторни и други прояви;
  • на сърдечно–съдовата система – изменения в сърдечния ритъм (тахикардия), и промени, които водят до повишаване на артериалното налягане;
  • на дихателната система – изменение на респираторния ритъм;
  • на ендокринната система – изменение на количеството на кръвната захар, повишаване на основната обмяна, задържане на вода в организма. 

Съгласно извършените проучвания в областта, въздействието на нивата на шума се разделят на следните групи:

  • шум, чието ниво е над 120 dB(A) се счита, че поврежда слуховите органи;
  • шум с ниво 100 – 120 dB(A) за ниските честоти и 80 – 90 dB(A) за средните и високите честоти може да предизвика необратими изменения в органите на слуха и при трайно излагане да доведе до болестно състояние;
  • шум с ниво 50 – 80 dB(A) затруднява разбираемостта на говора;
  • шум с нива около 50 – 60 dB(A), оказват вредно влияние върху нервната система на човека и смущават неговия труд и почивка. 

Приетите норми за пределно допустимите нива  на шум в са dB:

  • В жилищни зони - до 50-60 dB;
  • В промишлени зони - до 70 dB;
  • В жилищни стаи - до 35 dB;
  • В класни стаи, читални - до 40 dB.

Звукоизолацията е всяко средство за възпрепятстване на разпространението на звука. Има няколко основни начина за намаляване на звука: увеличаване на разстоянието между източника и приемника, отделяне, използване на шумови бариери за отразяване или абсорбиране на енергията на звуковите вълни, използване на амортизиращи структури като звукови прегради за поглъщане или използване на активни генератори на антишумов звук.

Звукоизолацията може да потисне нежеланите непреки звукови вълни като отражения, които причиняват ехо и резонанси, които причиняват реверберация.

Абсорбция


 Звукопоглъщащият материал контролира нивата на реверберантно звуково налягане в кухина, заграждение или помещение. Синтетичните абсорбционни материали са порести, отнасящи се до пяна с отворена клетка (акустична пяна, звукоизолираща пяна). Влакнести абсорбционни материали като целулоза, минерална вата, фибростъкло, овча вълна, са по-често използвани за умъртвяване резонансни честоти в кухина (стена, под, или таван изолация), обслужващи двойна цел заедно с техните топлоизолационни свойства. Както влакнестият, така и порестият абсорбционен материал се използват за създаване на акустични панели, които абсорбират звуковите отражения в стаята, подобрявайки разбираемостта на речта.

  Видове абсорбери:

  • Порестите абсорбери, обикновено гумени пени с отворени клетки или меламинови гъби, абсорбират шума чрез триене в структурата на клетката.
  • Резонансни абсорбери - Резонансните панели, резонаторите на Хелмхолц и други резонансни абсорбери работят чрез затихване на звукова вълна, докато я отразяват. За разлика от порестите абсорбери, резонансните абсорбери са най-ефективни при ниски средни честоти и абсорбцията на резонансните абсорбери е съчетана с тесен честотен диапазон.

Елеминиране


  1.  Затихване - Затихването служи за намаляване на резонанса в помещението, чрез поглъщане или пренасочване чрез отражение или дифузия. Абсорбцията намалява общото ниво на звука, докато пренасочването прави нежелания звук безвреден или дори полезен, като намалява съгласуваността. Затихването може да се прилага отделно, за да се намали акустичният резонанс във въздуха или да се намали механичният резонанс в структурата на самата стая или нещата в стаята.
  2.  Отделяне  Създаване на разделение между източник на звук и всяка форма на прилежаща маса, възпрепятствайки директния път за пренос на звук.
  3.  Разстояние - Енергийната плътност на звуковите вълни намалява, тъй като те стават по-отдалечени, така че увеличаването на разстоянието между приемника и източника води до прогресивно по-малка интензивност на звука при приемника. В нормална триизмерна обстановка, с точков източник и точков рецептор, интензитетът на звуковите вълни ще бъде отслабен според обратния квадрат на разстоянието от източника.
  4.  Маса - Добавянето на плътен материал помага да се спре излизането на звуковите вълни от изходна стена, таван или под. Материалите включват масово зареден винил, гипсокартон, звукоизолираща ламарина, шперплат, плочи от дървесни влакна, бетон или каучук. Различните ширини и плътности в звукоизолационния материал намаляват звука в диапазон с променлива честота.
  5.  Отражение  Когато звуковите вълни ударят среда, отражението на този звук зависи от несходството на материала, с който влиза в контакт. Звукът, удрящ бетонна повърхност, ще доведе до много по-различно отражение, отколкото ако звукът удари по-мека среда като фибростъкло. Във външна среда като магистрално инженерство, насипи или ламперия често се използват за отразяване на звука нагоре в небето.
  6.  Дифузия - Ако огледално отражение от твърда плоска повърхност дава проблемно ехо, тогава на повърхността може да се приложи акустичен дифузьор. Тя ще разпръсне звука във всички посоки. Това е ефективно за премахване на джобовете на шума в стаята.
  7.  Шумопотискане - Генераторите за шумопотискане за активен контрол на шума са сравнително модерна иновация. Използва се микрофон за улавяне на звука, който след това се анализира от компютър; След това звукови вълни с противоположна полярност (180 ° фаза при всички честоти) се извеждат през високоговорител, причинявайки разрушителни смущения и отменяйки голяма част от шума.

Жилища


Жилищните звукови програми имат за цел да намалят или премахнат ефектите от външния шум. Основният фокус на жилищната звукова програма в съществуващите конструкции са прозорците и вратите. Вратите от масивна дървесина са по-добра звукова бариера от кухите врати. Завесите могат да се използват за намаляване на звука, или чрез използване на тежки материали, или чрез използване на въздушни камери, известни като пчелни пити. Дизайните с единична, двойна и тройна пчелна пита постигат относително по-големи степени на затихване на звука. Основната граница на шумоизолация на завесите е липсата на уплътнение на ръба на завесата, въпреки че това може да бъде облекчено с използването на уплътнителни функции, като кука и закопчалка, лепило, магнити или други материали. Дебелината на стъклото ще играе роля при диагностицирането на изтичането на звук. Прозорците с два панела постигат малко по-голямо шумопотискане от прозорците с едно стъкло, когато са добре запечатани в отвора на рамката на прозореца и стената.

Значително намаляване на шума може да се постигне и чрез инсталиране на втори вътрешен прозорец. В този случай външният прозорец остава на мястото си, докато плъзгач или окачен прозорец е монтиран в същите отвори на стената.

В САЩ FAA предлага намаляване на звука за домове, които попадат в шумов контур, където средното ниво на децибели е 65 децибела. Тя е част от тяхната жилищна програма за звукоизолация. Програмата осигурява входни врати от твърда дървесина плюс прозорци и врати за буря.

Тавани


  • Уплътняването на пролуки и пукнатини около електрическите кабели, водопроводите и тръбопроводите с помощта на акустичен казан или спрей пяна значително ще намали нежелания шум като предварителна стъпка за шумоизолация на тавана.
  • Изолацията от минерална вата най-често се използва в шумоизолацията поради своята плътност и ниска цена в сравнение с други звукоизолационни материали. Изолацията от спрей пяна трябва да се използва само за запълване на празнини и пукнатини или като слой от 1-2 инча преди инсталирането на минерална вата. Втвърдената спрей пяна и друга пяна със затворени клетки могат да бъдат звуков проводник. Спрей пяната не е достатъчно пореста, за да абсорбира звука, също така не е достатъчно плътна, за да спре звука.
  • Ефективен метод за намаляване на шума от удара е устойчивият изолационен канал. Каналите отделят гипсокартона от гредите, намалявайки преноса на вибрации.
  • При завършване на тавана трябва да се използва акустичен казан по периметъра на стената и около всички приспособления и канални регистри за по-нататъшно запечатване на обработката. Избягвайте вдлъбнати светлини или всякакви тела, изискващи големи дупки в тавана. Една малка дупка може да компрометира ефективността.

Стени


    • Контактите, ключовете за осветление и електрическите кутии са слаби места във всяка дадена звукоизолационна обработка. Електрическите кутии трябва да бъдат увити в глина или шпакловка и подкрепени с MLV. След като се монтират плочи за превключване, изходни капаци и светлини, трябва да се приложи акустично залепване по периметъра на плочите или приспособленията.
    • Масата е единственият начин да се спре звукът. Масата се отнася до гипсокартон, шперплат или бетон. MLV (Mass Loaded Vinyl) се използва за овлажняване или отслабване на звуковите вълни между слоевете маса. Използването на вискоеластично амортизиращо съединение[14] или MLV превръща звуковите вълни в топлина, отслабвайки вълните, преди да достигнат следващия слой маса.
    • Стените са запълнени с изолация от минерална вата. В зависимост от желаното ниво на обработка може да са необходими два слоя изолация.
      Инсталирането на звукоизолиращ гипсокартон се препоръчва за по-високата му стойност на STC. Звукоизолиращият гипсокартон в комбинация с вискоеластично съединение може да постигне намаляване на шума от STC 60+. Важно е да се използват няколко слоя маса, в различни ширини и плътност, за да се оптимизира всяка дадена звукоизолационна обработка.

Етажи


Оставянето на празнина между гредите и шперплата на пода е най-ефективният начин за инсталиране на звукоизолиращи подови настилки. Неопреновата гредоредова лента или U-образните гумени дистанционери помагат да се отдели основата от гредата. Допълнителен слой шперплат може да бъде инсталиран с вискоеластично съединение. Mass Loaded Vinyl, в комбинация с гума с отворена клетка или подложка от пяна със затворени клетки, допълнително ще намали предаването на звука. След прилагането на тези техники могат да се монтират подови настилки от твърда дървесина или килими. Допълнителните килими и мебели ще помогнат за намаляване на нежеланото отражение в стаята.

Стая в стаята


Стая в стая (RWAR) е един от методите за изолиране на звука и предотвратяване на предаването му към външния свят, където може да е нежелателно.

Повечето вибрации / звуков трансфер от стая навън се осъществява чрез механични средства. Вибрацията преминава директно през тухла, дограма и други твърди конструктивни елементи. Когато се срещне с елемент като стена, таван, под или прозорец, който действа като звукова дъска, вибрацията се усилва и чува във второто пространство. Механичната трансмисия е много по-бърза, по-ефективна и може би по-лесно усилваща се от въздушната трансмисия със същата начална сила.

Използването на акустична пяна и други абсорбиращи средства е по-малко ефективно срещу тази предавана вибрация. На потребителя се препоръчва да прекъсне връзката между стаята, която съдържа източника на шум, и външния свят. Това се нарича акустично отделяне. Идеалното отделяне включва елиминиране на трансфера на вибрации както в твърдите материали, така и във въздуха, така че въздушният поток в помещението често се контролира. Това има последици за безопасността: вътре в отделеното пространство трябва да се осигури подходяща вентилация и газовите нагреватели не могат да се използват.

Търговски


Ресторанти, училища, офис предприятия и здравни заведения използват архитектурна акустика, за да намалят шума за своите клиенти. В Съединените щати OSHA има изисквания, регулиращи продължителността на излагане на работниците на определени нива на шум.

Търговските фирми понякога използват звукоизолираща технология, особено когато са с отворен офис дизайн. Има много причини, поради които един бизнес може да приложи звукоизолация за своя офис. Една от най-големите пречки в производителността на работниците са разсейващите шумове, които идват от хората, които говорят по телефона или с колегите и шефа си. Шумоизолацията е важна за смекчаване на хората от загуба на концентрация и фокус от техния работен проект. Също така е важно да се пазят поверителни разговори сигурни за предвидените слушатели.

Когато се опитвате да намерите места за инсталиране на шумоизолация, акустичните панели трябва да бъдат инсталирани в офис зони, където са свързани много коридори за движение, циркулационни пътеки и открити работни зони. Успешните инсталации на акустични панели разчитат на три стратегии и техники за абсорбиране на звука, блокиране на предаването на звука от едно място на друго и покриване и маскиране на звука, позиционирани така, че да избягват други услуги или да блокират светлината.

За преподавателите и студентите подобряването на качеството на звука на околната среда впоследствие ще подобри ученето на учениците, концентрацията и междусистемните комуникации между учители и ученици. През 2014 г. проучване, проведено от Applied Science, разкри, че 86% от учениците възприемат своите инструктори по-разбираемо, докато 66% от учениците съобщават, че изпитват по-високи нива на концентрация, след като звукопоглъщащите материали са включени в класната стая.


Още за звукоизолацията  и системите в сухото строителство прочетете тук

 Източник  Wikipedia

НАШИТЕ ПАРТНЬОРИ

Цени